Do startu pozostało:
Sponsor główny
Solidarni dla Was

Historia II Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy
28 sierpnia 2010 - Gdańsk

Ponad 600 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie do II Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy w jeździe szybkiej na rolkach. Wśród nich 35 rolkarzy z czołówki światowego rankingu World Inline Cup (WIC). Do Gdańska zjechali reprezentanci aż 16 krajów z Europy i Ameryki Południowej, a nawet Nowej Zelandii.

Zawody Pucharu Świata na dystansie 42 km (2 pętle x 21 km) wystartowały o godzinie 10. Trasa zawodów wiodła ulicami Gdańska: Al. Zwycięstwa, Marynarki Polskiej, Wyzwolenia, Gdańska, Czarny Dwór, Piastowska, Chłopska, Rzeczypospolitej, Mickiewicza, Hallera.

Jako pierwsi pojechali mężczyźni i kobiety z rankingu WIC. Za nimi na trasę ruszyli pozostali zawodnicy, którzy mieli zmierzyć się w maratonie i półmaratonie.

Najlepsi w maratonie:

 MężczyźniKobiety
I m-ceSeverin Widmer (Szwajcaria) 1:11:15Sabine Berg (Niemcy) 1:27:49
II m-ceNicolas Iten (Szwajcaria) 1:12:08Giovanna Turciarelli (Włochy) 1:27:49
III m-ceFelix Rijhnen (Niemcy) 1:12:08Martina Taruscia (Włochy) 1:27:49

Najlepsi w półmaratonie

 MężczyźniKobiety
I m-ceMateusz Hałasa TUKS Roztocze
0:45:56
Katarzyna Korkosz TUKS Roztocze
0:47:07
II m-ceMateusz Bartłoszewski UKS Zryw
0:45:59
Katarzyna Stokfisz TUKS Roztocze
0:47:08
III m-ceRobert Chłodzik UKS Orlica
0:46:04
Małgorzata Żółkiewska TUKS Roztocze
0:51:38

Na miłośników ośmiu kółek 28 sierpnia czekały nie tylko atrakcje sportowe, ale także mnóstwo wrażeń kulturalnych. Plac Zebrań Ludowych zamienił się w tętniące życiem miasteczko wrotkarskie z szeregiem atrakcji – targami sprzętu rolkarskiego i odzieży sportowej, wystawą prac studentów Politechniki Gdańskiej – finalistów konkursu na projekt Centrum Sportów Wrotkarskich oraz prezentacją Gdańska jako organizatora Euro 2012. Po raz kolejny odbył się finał akcji Solidarni dla Was, poświęconej w tym roku wsparciu odbudowy i rewitalizacji żaglowca "Generał Zaruski" i organizacji szkoły pod żaglami dla młodzieży. W przyszłości żaglowiec będzie również wykorzystywany do rejsów rehabilitacyjno – integracyjnych dla dzieci niewidomych w ramach projektu „Bliżej morza”.

Na Placu Zebrań Ludowych pojawili się także zawodnicy startujący w konkurencjach freestyle – w ramach Pucharu Świata World Slalom Session, a także hokeiści na rolkach. Swoje siły mogli zmierzyć także najmłodsi wrotkarze w zorganizowanych specjalnie dla nich zawodach dla dzieci.

Pełne wyniki II Maratonu Sierpniowego 2010 (format PDF)