Informacje prasowe

XIII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy
Polsat Plus Arena Gdańsk
19 sierpnia 2023

19 sierpnia br. odbędzie się XIII edycja  wrotkarskiego Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy. Rywalizacji  na dystansie maratonu będą towarzyszyć półmaraton oraz wyścig fitness na 10km. Poza sportowymi zmaganiami na uczestników imprezy będą czekać szkółki  wrotkarskie oraz targi sprzętu wrotkarskiego.

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to impreza wrotkarska, która odbywa się nie przerwanie od 12 lat i przyciąga najlepszych zawodników z kraju i za granicy. W tym roku będzie miała miejsce XIII edycja wydarzenia. Głównym punktem będą oczywiście zmagania na dystansie 42 km, na którym rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej. Poza tym organizatorzy zaplanowali półmaraton oraz wyścig fitness na dystansie 10 km, dla osób chcących pierwszy raz sprawdzić się w sportowej rywalizacji na rolkach. Zapisy na wszystkie wyścig już trwają. Rejestracji  można dokonać przez Internet na stronie www.dostartu.pl wpisując hasło: ” XIII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy” lub w biurze zawodów 19 sierpnia o ile nie zostanie wyczerpany limit miejsc.

Poza zmaganiami wrotkarzy, organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji. Na Fanów jazdy na rolkach  czekać będzie  EXPO, na którym będzie można zaopatrzyć się między innymi w nowe kółka, łożyska i akcesoria wrotkarskie.  Na osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z rolkami czekać będzie szkółka przygotowana przez firmę ROLL4ALL. W programie przewidziane są zajęcia zarówno  dla dzieci, jak i dorosłych. Dla osób które jeszcze nie posiadają własnego sprzętu, będzie możliwość wypożyczenia rolek.

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to cykliczna impreza na rolkach odbywająca się w Gdańsku od 2009 roku, z wyłączeniem roku 2020 i 2021 ze względu na pandemię. 

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to największe w Polsce zawody dla Fanów jazdy na rolkach. Wzorem lat poprzednich,  zawody na dyst. maratonu będą również Długodystansowymi Mistrzostwami Polski w jeździe szybkiej.

Dla tych, którzy chcą poczuć emocje towarzyszące zawodom, ale nie czują się jeszcze przygotowani do startu na  dyst. maratonu, czy półmaratonu,  organizatorzy przygotowali  krótszy dystans fitness  o dł. 10.7 km.

Bieg Dystans Liczba pętli START i FINISH Limit czasu
Maraton 42 230 m 8 pętli x 5 250m
+ 230 m finish
ul. Pokoleń Lechii 3 h 15 min
Półmaraton 21 230 m 4 pętle x 5 250m
+ 230 m finish
ul. Pokoleń Lechii 3 h 15 min
Fitness 10 730 m 2 pętle x 5 250 m
+ 230 m finish
ul. Pokoleń Lechii 1h

Dla najmłodszych  – zawody dla dzieci na krótkich dystansach w zależności od  wieku. Dla tych, którzy trenują w UKS-ach rywalizacja na dłuższych dystansach.

Trasa maratonu:
a) Zawody Główne – zostaną rozegrane z wykorzystaniem ul. Pokoleń Lechii, Żaglowej i ul. Marynarki Polskiej: na odcinku ul. Żaglowa -> Narwicka -> Wyzwolenia -> Żaglowa. Mapa trasy ->Trasa posiada atest PZSW. Wytyczona pętla na czas trwania zawodów zostanie wyłączona z ruchu kołowego. Przejazd/ przejście przez pętlę dla samochodów i pieszych regulowany będzie przez Policję, Straż Miejską oraz służby porządkowe Organizatorów. Długość pętli 5,25 km. Finish 230 m. Start/meta – ul. Pokoleń Lechii przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk.
b) Zawody dla dzieci oraz imprezy towarzyszące – przeprowadzone zostaną na terenie toru wrotkarskiego wokół kopuły stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

Ponadto w programie: szkółki wrotkarskie, wypożyczalnia sprzętu wrotkarskiego, stoiska dystrybutorów  rolek i akcesoriów wrotkarskich.

Bezpośrednim organizatorem  zawodów jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Współorganizatorem zawodów jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

Program

19.08.23. ( sobota)

8:00 – 13:30 – Biuro Zawodów – rejestracja zawodników

8:30 – 9:30 – rozgrzewka dla dzieci

9:00 – 17:00 – Szkółka wrotkarska Roll4All

10:00 – 12:30 – Zawody we wrotkarstwie szybkim  dla dzieci

12:30 – 13:30 – Ceremonia dekoracji dzieci

13:30 – Uroczyste otwarcie zawodów

14:00 – Start  – dystans FITNESS

15.15 – START GŁÓWNY Maraton i Półmaraton 

18.00 – Ceremonia dekoracji

20:00- Zakończenie zawodów.