Informacje prasowe

XII Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy
MTG AMBER EXPO Gdańsk
27 sierpnia 2022

27 sierpnia br. odbędzie się XII edycja  wrotkarskiego Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy. Rywalizacji  na dystansie maratonu będą towarzyszyć półmaraton oraz wyścig fitness na 10km. Poza sportowymi zmaganiami na uczestników imprezy będą czekać szkółki  wrotkarskie, targi sprzętu wrotkarskiego oraz zbiórka charytatywna.

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to impreza wrotkarska, która odbywa się nie przerwanie od 10 lat i przyciąga najlepszych zawodników z kraju i za granicy. W tym roku będzie miała miejsce XII edycja wydarzenia. Głównym punktem będą oczywiście zmagania na dystansie 42 km, na którym rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w jeździe szybkiej. Poza tym organizatorzy zaplanowali półmaraton oraz wyścig fitness na dystansie 10 km, dla osób chcących pierwszy raz sprawdzić się w sportowej rywalizacji na rolkach. Zapisy na wszystkie wyścig już trwają. Rejestracji  można dokonać przez Internet na stronie https://b4sportonline.pl/Rolki_Gdansk/ lub w biurze zawodów 27 sierpnia o ile nie zostanie wyczerpany limit miejsc.

Poza zmaganiami wrotkarzy, organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji. Na Fanów jazdy na rolkach  czekać będzie  EXPO, na którym będzie można zaopatrzyć się między innymi w nowe kółka, łożyska i akcesoria wrotkarskie.  Na osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z rolkami czekać będzie szkółka przygotowana przez firmę ROLL4ALL. W programie przewidziane są zajęcia zarówno  dla dzieci, jak i dorosłych. Dla osób które jeszcze nie posiadają własnego sprzętu, będzie możliwość wypożyczenia rolek.

Ważną częścią Maratonu Sierpniowego jest akcja „Solidarni dla Was”, w ramach, której zbierane są środki na cele charytatywne. W tym roku celem kwesty będzie wsparcie Fundacji „Pomorze Dzieciom”, która wspiera leczenie i rehabilitacje dzieci z różnego rodzaju przypadłościami i prowadzi Hospicjum.

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to cykliczna impreza na rolkach odbywająca się w Gdańsku od 2009 roku. 

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to największe w Polsce zawody dla Fanów jazdy na rolkach. Wzorem lat poprzednich,  zawody na dyst. maratonu będą również Długodystansowymi Mistrzostwami Polski w jeździe szybkiej.

Dla tych, którzy chcą poczuć emocje towarzyszące zawodom, ale nie czują się jeszcze przygotowani do startu na  dyst. maratonu, czy półmaratonu,  organizatorzy przygotowali  krótszy dystans fitness  o dł. 10.7 km.

Bieg Dystans Liczba pętli START i FINISH Limit czasu
Maraton 42 230 m 8 pętli x 5 250m
+ 230 m finish
ul. Żaglowa 3 h 15 min
Półmaraton 21 230 m 4 pętle x 5 250m
+ 230 m finish
ul. Żaglowa 3 h 15 min
Fitness 10 730 m 2 pętle x 5 250 m
+ 230 m finish
ul. Żaglowa 1h

Dla najmłodszych  – zawody dla dzieci na krótkich dystansach w zależności od  wieku. Dla tych, którzy trenują w UKS-ach rywalizacja na dłuższych dystansach.

Trasa maratonu:
a) Zawody Główne – zostaną rozegrane z wykorzystaniem ul. Żaglowej i ul. Marynarki Polskiej: na odcinku ul. Żaglowa -> Narwicka -> Wyzwolenia -> Żaglowa. Mapa trasy ->Trasa posiada atest PZSW. Wytyczona pętla na czas trwania zawodów zostanie wyłączona z ruchu kołowego. Przejazd/ przejście przez pętlę dla samochodów i pieszych regulowany będzie przez Policję, Straż Miejską oraz służby porządkowe Organizatorów. Długość pętli 5,25 km. Finish 230 m. Start/meta – ul. Żaglowa przy MTG Amber Expo Gdańsk.
b) Zawody dla dzieci oraz imprezy towarzyszące – przeprowadzone zostaną na terenach przyległych do MTG Amber Expo tj. na parkingu P4 stadionu  Polsat Arena Gdańsk od ul. Żaglowej.

Ponadto w programie: szkółki wrotkarskie, wypożyczalnia sprzętu wrotkarskiego, stoiska dystrybutorów  rolek i akcesoriów wrotkarskich.

Bezpośrednim organizatorem  zawodów jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Twister Trójmiasto. Współorganizatorem zawodów jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

Program

27.08.19. ( sobota)

8:00 – 13:30 – Biuro Zawodów – rejestracja zawodników

8:30 – 9:30 – rozgrzewka dla dzieci

9.00 – 9.15  Jerusalema Challange – nauka kroków

9:00 – 17:00 – Szkółka wrotkarska Roll4All

10:00 – 12:30 – Zawody we wrotkarstwie szybkim  dla dzieci

12:30 – 13:30 – Ceremonia dekoracji dzieci

13.00 – Jerusalema Challange – nauka kroków

13:30 – Uroczyste otwarcie zawodów

14:00 – Start  główny – MARATON, PÓŁMARATON, FITNESS

17.15 – Jerusalema Challange – flasmob – nagranie

17:30 – Ceremonia dekoracji : Maraton , Półmaraton

20:00- Zakończenie zawodów.