Koła, kółka – jedna spółka

Koła, kółka – jedna spółka, to kolejna inicjatywa SKF Twister Trójmiasto podejmowana wspólnie z pełnomocnikami do spraw mobilności aktywnej Prezydentów miast Gdańska i Gdyni, zwanych potocznie oficerami rowerowymi.
Celem akcji jest przeciwdziałanie tworzeniu sztucznych podziałów pomiędzy rożnymi środowiskami osób aktywnych sportowo. Przykładem takiego podziału jest przeznaczenie ścieżek rowerowych wyłącznie do dyspozycji osób jeżdżących na rowerach. Konsekwencją oznakowania tej wspólnej przestrzeni publicznej znakiem „droga tylko dla rowerów” jest uznawanie rolkarza jako osoby, która znajduje się tam bezprawnie. Co ciekawe, taka interpretacja jest następstwem traktowania rolkarza za…. pieszego, któremu przysługuje prawo do poruszania się po chodnikach oraz konsekwentnie do bezkarnego poruszania się po wszystkich drogach, którym nie towarzyszy chodnik. Czy jest to bezpieczne?
Nasza akcja, która oficjalnie rozpoczęła się 28 sierpnia 2011 roku, czyli w dniu III edycji Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy, ma na celu zmianę oznakowania miejsc zwanych ścieżkami rowerowymi tak, aby ruch rolkarzy po nich nie pozostawał w kolizji z prawem.

W ankiecie przeprowadzonej na łamach portalu Trójmiasto.pl w 2011 roku (tuż po kolizji rolkarza z rowerzystą, do jakiej doszło na ścieżce w pasie Nadmorskim) 67% osób, z prawie 4200 uczestniczących w ankiecie, opowiedziało się za równoprawnym użytkowaniem ścieżek przez rolkarzy i rowerzystów. Warto przecież pamiętać, że wielu z nas rano jest rolkarzem, potem pieszym, kierowcą, a wieczorem rowerzystą.
Nie stać nas przecież dzisiaj na budowę oddzielnych tras dla rolkarzy, a zjawisko coraz większej ilości rolkarzy jest procesem nie do zatrzymania. Dlatego też nie można zamykać oczu i nie dostrzegać tego, co się dzieje.
SKF Twister Trójmiasto prowadzi dalsze negocjacje z przedstawicielami Policji oraz Władz Miejskich w celu znalezienia optymalnego rozwiązania. Istnieje nadzieja na osiągnięcie kompromisu, bo przecież Gdańsk wielokrotnie dawał dowód na to, że jest miastem, w którym osiąganie kompromisów jest możliwe.

Patronem akcji jest Firma STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o., która nadal wspiera nas w tych działaniach.